Jak obchodzimy święta państwowe?

Kategorie Poradnik
flaga polski

Termin święta państwowego w naszym kraju nie został nigdy uregulowany odpowiednio w prawie polskim – analogicznie nie został ustalony także sposób w jaki dany dzień możemy celebrować, natomiast zostały ustalone jedynie zasady co do wywieszania polskich flag na masztach budynków administracji publicznych. Krótko reasumując nie mamy żadnych wytycznych czy ustaw względem świętowania takich dni w naszym kraju. Czy zatem zastajemy chaos? Nie do końca. Celebrowanie różnych wydarzeń jest Polsce znane od wieków, może i dlatego nie chciano narzucać ustawodawczo konkretnych wytycznych względem świętowania. Z resztą, każdy region ma swoje tradycje i ingerencja w świętowanie danego wydarzenia byłaby nie na miejscu. Najczęściej jednak celebrowanie święta państwowego wygląda pokrótce tak, że zbiera się dana społeczność na jakimś większym placu miejskim (najczęściej w pobliżu pomnika jakiegoś polskiego patrioty), a całemu wydarzeniu przewodzi prezydent państwa, miasta, burmistrz czy wójt. Zawsze takim wydarzeniom towarzyszy jakiś duchowny ze względu na katolicki charakter państwa. W trakcie święta są czytane różne podziękowania, wspomina się poległych bohaterów oraz śpiewany jest hymn przez wszystkich zebranych uczestników. Zazwyczaj proces celebracji wygląda podobnie w całym kraju. Może się najwyżej różnić małymi akcentami.

 

Święta państwowe w Polsce

Aktualnie obchodzimy w Polsce 9 świąt państwowych:

1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

24 marca – Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

1 maja – Święto pracy

3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja

8 maja – Narodowy Dzień Zwycięstwa

12 lipca – Dzień Walki i Męczeństwa Polskiej Wsi

1 sierpnia – Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego

31 sierpnia – Dzień Solidarności i Wolności

11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

Źródło: Wikipedia

Charakterystycznym faktem dla świąt państwowych jest to, że jest to dzień wolny od pracy. chociaż nie w przypadku wszystkich wymienionych.  Dni ustawowo wolne od pracy to: 1 maja, 3 maja i 11 listopada.

Odzież patriotyczna – koszulki z orłem na święta państwowe

Koszulki z orłem, bluzy, spodnie i różne gadżety oraz akcesoria możecie znaleźć w sklepie online z odzieżą patriotyczną. Wszystkie ubrania są produkowane w Polsce oraz są wykonywane z najlepszej jakości materiałów.