Inwestycje budowlane w Rzeszowie – kierunki rozwoju miasta

Kategorie Architektura,Dom,Poradnik,Życie

Nie od dziś wiadomo, że głównym motorem napędowym, jeśli mowa o rozwoju obszarów miejskich, są wszelkiego rodzaju inwestycje budowlane. To dzięki dostępności powierzchni biurowych, lokali usługowych czy mieszkań ludzie przeprowadzają się do miasta i tym samym stają się kolejnym czynnikiem jego rozwoju.

Inwestycje budowlane w mieście Rzeszów możemy podzielić na kilka rodzajów:

Inwestycje mieszkaniowe – bez mieszkań miasto nie przyciągnie nowych mieszkańców. Dlatego w miastach deweloperzy chętnie zakupują działki celem budowy domów wielorodzinnych lub jednorodzinnych.

Do najczęściej budowanych obiektów przez deweloperów należą:

-osiedla mieszkaniowe – zwykle składają się z kilku większych bloków, lub kilku / kilkunastu mniejszych,
-budynków, bloków wielorodzinnych – pojedyncze bloki wznoszone są na mniejszych działkach, gdzie nie mam możliwości postawienia całego osiedla,
-domy jednorodzinne – w ten sposób działają zwykle mniejsi deweloperzy, którzy wznoszą nieduże szeregowce, lub domy jednorodzinne.

Inwestycje budownictwa handlowo-usługowego – każde miasto żyje dzięki usługom i handlu. Powoduje on zasilania budżetu miasta, co z kolei oznacza możliwość przeprowadzania nowych inwestycji. Atrakcyjne usługi i handel sprzyja rosnącemu popytowi na zamieszkanie w okolicy, dlatego inwestycje mieszkaniowe, handlowe, usługowe jak i przemysłowe są ze sobą ściśle uzależnione i mają na siebie znaczny wpływ,

Inwestycje budowlane użyteczności publicznej – obiekty architektoniczne, budowlane mogą mieć także charakter publiczny. Powstają głównie za pieniądze pochodzące z budżetu miasta i służą wszystkim mieszkańcom. Do obiektów takich zaliczymy wszelkiego rodzaju hale widowiskowo-sportowe, stadiony, boiska, obiekty sportowe, infrastruktura na obszarach urządzonej zieleni, obiekty rekreacyjne, dworce, centra przesiadkowe, infrastruktura drogowa, placówki edukacyjne i oświatowe i wiele wiele innych,

Inwestycje budownictwa przemysłowego – specjalistyczna i ściśle nakierowana na wymogi producenta inwestycja mająca na celu umożliwić prowadzenia działalności produkcyjnej, przetwórczej. Inwestycje tego typu muszą spełnić wiele wymogów zawiązanych z warunkami zabudowy czy przepisami ochrony środowiska. Inwestycje tego typu zwykle wiążą się z powstaniem nowych miejsc pracy.
Inwestycje budowlane w powierzchnie biurowe – aby zachęcić firmę do prowadzenia biznesu w danym mieście, trzeba mieć coś do zaoferowania. Główną wartością będą dostępne powierzchnie biurowe. Biurowce mogą stanowić siedzibę dla wielu mniejszych firm, lub w niektórych przypadkach, mogą być zajęte przez jednego najemcę, lub właściciela obiektu.

Deweloperzy i inwestorzy są podmiotami, które współtworzą nowe obiekty budowlane celem ich odsprzedaży. Jednym z nich w Rzeszowie jest firma Apklan (www.apklan.com), która koncentruje się głównie na budownictwie mieszkaniowym, jednak realizuje także inne inwestycje budowlane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *