Implanty zębowe – rodzaje i przeciwwskazania

Kategorie Zdrowie
Implanty zębowe

Każdy człowiek marzy o pięknym i zdrowym uśmiechu. Niestety, niewielu posiada naturalnie białe zęby. Ponadto dość sporo osób cierpi na różnego rodzaju choroby, które nie pozwalają utrzymać zadbanego wyglądu lub prowadzą do wypadania zębów. Ale mamy na to sposób – implanty zębowe. Dowiedz się, jakie są ich rodzaje, ale zapoznaj się również z przeciwwskazaniami.

Rodzaje implantów zębowych

Choć istnieje kilka rodzajów implantów zębowych – powinien je wybrać lekarz po przeprowadzeniu konsultacji z pacjentem. Jednymi z najbardziej popularnych są implanty wykonane z tytanu. Dzięki temu materiałowi implanty są długotrwałe. Jedynym ich minusem jest to, że mogą powodować obniżenie się linii dziąseł, przez co tytanowy element będzie widoczny. Najbardziej estetyczną metodą wydają się jednak implanty cyrkonowe – przypominają naturalne zęby i są bardzo odporne na ścieranie. Charakteryzuje je jeszcze to, że doskonale łączą się z tkanką kostną. Ponadto kwasy i temperatura nie ma na nie żadnego wpływu. Nie zmieniają również smaku spożywanego jedzenia i są bardzo bezpieczne. Na czym polega metoda wszczepiania implantów cyrkonowych?  Po pierwszej wizycie pacjent opuszcza klinikę stomatologiczną z tymczasową koroną, a po kolejnej już z odpowiednimi implantami zębowymi. Co ciekawe, implanty cyrkonowe mogą być wykonywane nawet u osób cierpiących na przewlekłe choroby, uczulenia i inne dolegliwości.

Przeciwwskazania

Niestety, przeciwwskazań do tego typu zabiegów jest dość sporo. Nie można wykonywać implantów pacjentom, którzy – są w ciąży, cierpią na nieustabilizowaną jeszcze cukrzycę bądź chorują na nowotwór. Kolejnym przeciwwskazaniem jest wiek – kości szczęki rozwijają się do około 16-17 roku życia, wcześniej nie można wykonywać tego typu zabiegów. Natomiast takie schorzenia jak choroby psychiczne, wady serca, choroba Parkinsona czy choroby szpiku kostnego nie są bezwzględnymi przeciwwskazaniami – należy je jednak skonsultować ze specjalistą. Przeciwwskazaniem mogą być również cechy budowy szczęki – zbyt wąska szerokość lub za mała wysokość a także stany zapalne, uraz i inne schorzenia w jamie ustnej. Przed przeprowadzeniem zabiegu umieszczenia implantu należy wykonać szereg badań, takich jak RTG czy tomografia komputerowa. Stomatolog musi ocenić ilość i jakość uzębienia, a także rozmiar szczęki i zatok przynosowych.