Huśtanie i bujane

Kategorie Życie

Niespokojne maluchy mamy huśtają na swoich rękach. A jak my dorośli radzimy sobie z napiciem? Odpowiedź brzmi – nie za dobrze.

Nadmiar stresu, którego nie redukujemy wpływa bardzo niekorzystnie na nasze zdrowie. Nagromadzony w organizmie kortyzol sprawia, że czujemy się podenerwowani, a nawet mamy pewne objawy somatycznie takie jak ból brzucha.

Co należy robić, aby zredukować stres?

Człowiek posiadał niegdyś bardziej pierwotne zachowania, które zatracił z drodze ewolucji. Dawno temu, gdy człowiek był bardziej pierwotną istotą muszącą codziennie walczyć o przetrwanie, tak jak u innych zwierząt kortyzol, który uwalniał się w momencie zagrożenia takiego jak rzucenie się na niego groźnego zwierzęcia i pomagał mu walczyć lub uciekać. Walka lub ucieczka była redukcją kortyzolu, który uwalniał się z krwiobiegu. Niestety nie możemy zacząć uciekać jak zdenerwuje nas szef w pracy. Jak zatem pozbyć się stresu?

Metoda TRE, czyli ćwiczenia redukujące napięcie w organizmie. Metodę tę opracował dr David Barcelli. Polega ona na uwalnianiu hormonów stresu za pomocą drgań. Metody tej uczą instruktorzy na całym świecie.

Inną metodą jest odpowiednia ilość ruchu. Ćwiczenia fizyczne również pomagają radzić sobie ze stresem.

A co robić na co dzień?

U niektórych obserwuje się proste zachowania redukujące stres. Niesłusznie niekiedy posądzane o chorobę sierocą. Jest to huśtanie się. Okazuje się, że ten mechanizm ma pomóc nam zredukować napięcie i nie jest niczym złym o ile jesteśmy w stanie na tym zapanować

Czemu nie zainwestować w bujany fotel czy huśtawkę?

Huśtanie uwielbiają dzieci – dlaczego?

Huśtanie wpływa pozytywnie na układ przedsionkowy u dzieci, u których układ ten nie działa jeszcze perfekcyjnie. Dlaczego? Pobudza go więc wpływa korzystnie na jego rozwój. Huśtanie u dzieci wpływa też wyciszająco. Szczególnie widocznie jest to u naszych najmłodszych.

Jeżeli zatem huśtanie i bujanie wpływa korzystanie zarówno na dzieci, jak i na dorosłych. To myślę, że warto zainwestować w bujany fotel. Technorattan sprawdzi się na świeżym powietrzu, a tradycyjny drewniany lub wiklinowy w pomieszczeniu.