Drugie śniadania i podwieczorki na diecie – co można, a czego lepiej unikać?

Kategorie Dom,Poradnik,Zdrowie
Zdrowe śniadanie w łóżku

Jak powszechnie wiadomo, zdrowe nawyki żywieniowe wymagają od nas tego, abyśmy dość regularnie spożywali codziennie konkretną ilość posiłków. Lekarze oraz dietetycy zalecają, aby ta liczba wynosiła dokładnie pięć – mowa oczywiście o śniadaniu, drugim śniadaniu, obiedzie, podwieczorku i kolacji. Zasady co do trzech głównych posiłków powinny być nam wszystkich znane, ale co z drugim śniadaniem i podwieczorkiem? Co jest dozwolone, a z czego lepiej zrezygnować?

Przekąski

Drugie śniadanie oraz podwieczorek powinny być lekkimi i mniejszymi daniami – przekąskami, które skutecznie zwalczają głód między śniadaniem i obiadem, a także między obiadem i kolacją, kiedy odstępy od głównych posiłków mogą wynosić od sześciu do nawet siedmiu godzin. Należy zaznaczyć, że nie ma to być żadne konkretne danie, które należy długo przygotowywać – a najzwyklejsza szybka przekąska. 

Pomysł na drugie śniadanie i podwieczorek

Śniadanie powinno być “konkretne” – powinno zaspokoić nasz głód i naładować nas energią na cały poranek. Natomiast na drugie śniadanie, jak już wspomnieliśmy wyżej, należy wybrać coś lżejszego, jak na przykład owsianka, kanapka, warzywa z hummusem, orzechy z migdałami, owoce itd.:

  • owsianka – jaglana, z kaszy, czy nawet ryż;
  • pudding chia – bardzo łatwy do przygotowania, doskonale pasują do niego wszelkie owoce, orzechy a nawet przyprawy;
  • różnego rodzaju orzechy lub migdały;
  • kanapka z warzywami lub hummusem;
  • warzywa z hummusem – na przykład marchewka, papryka czy seler naciowy;
  • owoce – banany, jabłka, latem natomiast truskawki czy malin;
  • świeżo wyciskane soki z warzyw i/lub owoców – na drugie śniadanie bądź podwieczorek doskonale sprawdzi się także własnoręcznie przyrządzony sok czy smoothie w wyciskarce do soków, takie jak te – https://www.energiazdrowia.pl/.  

Warto wiedzieć, że nie powinno się jeść zbyt szybko, inaczej głód równie szybko powróci. Uznaje się, że jedzenie przez około piętnaście minut z przerwami pozwala układowi pokarmowemu przetrawić dostarczony do organizmu pokarm i wysłać mózgowi sygnał, że nie potrzebuje więcej.