Czy w Polsce łatwo jest znaleźć zatrudnienie osobie niepełnosprawnej?

Kategorie Poradnik,Życie

Kryzys bezrobocia prawdopodobnie już dawno został zażegnany. Miejsc pracy ciągle przybywa, a oprócz tego pojawia się wiele możliwości odbycia praktyk czy stażów. Co więcej, coraz więcej osób bierze udział w projektach unijnych, które wspierają rozwój społeczeństwa i zapobiegają w każdy możliwy sposób bezrobociu. Powstaje coraz więcej miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych, ponadto pracodawcy bardzo chętnie chcą zatrudniać osoby z lekkim upośledzeniem.

Duża ilość miejsc pracy w dużych miastach

Jak wiadomo, ilość miejsc pracy na wsiach czy w mniejszych miejscowościach jest znacznie ograniczona. Zatrudnienia jest naprawdę niewiele i ciężko o dobrą i godziwą pensję. Łatwiej znaleźć pracę mają osoby, które zamieszkują większe miasta. Ogłoszeń z dnia na dzień przybywa, a jeszcze lepiej, kiedy mieszkamy w miejscu, w którym znajduje się skupisko dużych miast, jak na przykład aglomeracja śląska. W tym rejonie dzięki dobrze zorganizowanej komunikacji międzymiastowej mamy możliwość znalezienia pracy, do której dojeżdżać będziemy komunikacją miejską bez żadnego problemu. Nie trzeba posiadać własnego samochodu!

Specjaliści mają łatwiej

Na rynku istnieje duże zapotrzebowanie na tak zwanych specjalistów, którzy pracują od kilku lat w zawodzie, mają bogate doświadczenie, a oprócz tego tak zwany ,,fach’’ w rękach. Bez większego doświadczenia znajdziesz również zatrudnienie na magazynach czy liniach produkcyjnych. Jednak nierzadko wymogiem jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji. Jednak aby móc pracować w takim zawodzie konieczne jest posiadania odpowiednich kursów, bądź przysposobienie do pracy. Dość duże wsparcie w tym temacie oferuje szkoła przysposabiająca do pracy, która bardzo dobrze przygotowuje osoby niepełnosprawne do roli przyszłego pracownika. Taka szkoła przysposabiająca do pracy ma więc same plusy – osoba niepełnosprawna jest w stanie zdobyć większą wiedzę i kwalifikacje zaś pracodawca pozyskać wykwalifikowanego i przygotowanego do zawodu pracownika.