Czy w dzisiejszym świecie niezbędne są studia?

Kategorie Poradnik
studenci

Wiele osób zaraz po szkole średniej zastanawia się co począć ze swoim życiem. Opcji jest wiele, jednak duże grono osób zaraz po maturze wybiera studia. Zastanówmy się, czy warto wybierać się na studia?

Kto powinien iść na studia?

Jeśli nie jesteś przekonany o tym, czym chciałbyś zajmować się w przyszłości – zastanów się najpierw dwa razy, zanim złożysz papiery na nieodpowiedni dla siebie samego kierunek. Często słyszy się o tym, że studia produkują osoby bezrobotne. Nie jest to prawdą! Każda szkoła będzie produkowała osoby bezrobotne, jeśli konkretny człowiek nie ma odpowiednich predyspozycji do wykonywania takiego, a nie innego zawodu. Jeżeli nie jesteśmy pewni tego, czym chcielibyśmy w przyszłości się zająć warto zastanowić się nad zrobieniem sobie tak zwanego gap year.

Gap year – wyjaśnienie

Gap year to właśnie czas między ukończeniem szkoły średniej, a rozpoczęciem studiów. To czas, w którym mamy rok (a może być i więcej), aby móc zastanowić się nad tym, co chcemy robić w swoim życiu i w jakim kierunku podążać. Podczas tego okresu możemy wpaść na naprawdę dobry pomysł na siebie i wybrać się na studia, które przede wszystkim będą nas interesować i przyszły zawód będzie wykonywany wręcz z przyjemnością.

A może szkoła policealna?

Po szkole średniej duże grono osób decyduje się na podjęcie kolejnego etapu nauki w szkołach policealnych. Jest to ciekawe rozwiązanie z uwagi na to, że często oferowane są bardzo interesujące kierunki. Szkoła policealna może trwać rok, półtorej roku lub dwa lata. Wszystko zależy od kierunku na który się udamy. Oto przykładowe kierunki jednej z krakowskich szkół policealnych:
– asystent kierownika produkcji filmowej i telewizyjnej,
– florysta,
– technik optyk,
– technik weterynarii
– asystent osoby niepełnosprawnej
– opiekun osoby starszej.

Te i wiele innych ciekawych kierunków kształcenia znajdziesz w szkole policealnej Sukces Edukacja.
Dzięki ukończeniu szkoły policealnej mamy możliwość wzięcia udziału w egzaminie, dzięki któremu uzyskamy świadectwo technika.

Kursy i szkolenia

W trakcie robienia studiów można podjąć wszelkiego rodzaju kursy i szkolenia, które zgodne są z naszą przyszłą karierą zawodową. Jednak aby takie szkolenia odbyć nie trzeba mieć wykształcenia wyższego, wobec czego szkolenia oparte na dowodach mogą okazać się bardzo przydatne. Szkolenia, które opierane są na dowodach to taki typ szkoleń, podczas których osoba mówi o swoich doświadczeniach. O swoich błędach, ale i o swoich sukcesach, które wynikają z jego doświadczenia np. zawodowego.

Aby móc rozwijać swoje kompetencje i umiejętności nie są do tego niezbędne studia. Mamy wiele różnych opcji, jak na przykład ciekawe szkolenia oparte na dowodach czy też nauka w szkole policealnej. Ważne jest, abyśmy zajmowali się tym, czym na prawdę chcielibyśmy zajmować się w przyszłości. Należy przyjąć taką taktykę i w ten sposób podążać przez życie.