Czego nie kupować fotografowi na święta?

Kategorie Poradnik
Obiektyw aparatu fotograficznego

Wbrew pozorom wcale nie tak łatwo kupić prezent fotografowi na święta. Miłośnik zdjęć ucieszy się z wielu dodatków i akcesoriów do aparatu, ale jeśli nie jesteśmy pewni czego dokładnie chce lub potrzebuje lepiej odpuścić sobie zakup takiego przedmiotu. A co z gadżetami stricte dla fotografa?

Kubek termiczny lub termos w kształcie obiektywu

Od kilku lat we wszystkich artykułach poświęconych prezentom, jakie można zakupić fotografom, na szczycie listy plasuje się kubek termiczny bądź termos w kształcie obiektywu. Jeśli planujesz zakupić go komuś, kto jest wielkim fanem fotografii i wszystko o tym wiedzą to lepiej zapomnij szybko o tym pomyślę, gwarantujemy, że taka osoba już ma co najmniej dwa takie kubki w swojej kolekcji i ich nie używa. Dlaczego? Bo jest bardzo nieporęczny.

Ramka cyfrowa

Ramka cyfrowa to urządzenie wyglądające jak tablet, na którym wyświetlają się zdjęcia. Niestety jest to zupełne marnotrawstwo pieniędzy, ponieważ kosztuje kilkaset złotych a nie posiada żadnych innych dodatkowych funkcji (poza zegarem), już lepiej zdecydować się zakupić zwykły tablet.

Album fotograficzny z marketu

Nie decyduj się także na pospolity album fotograficzny, jakie można zazwyczaj kupić w sklepie papierniczym czy supermarkecie. Prawdziwy miłośnik fotografii i ktoś, kto po prostu potrafi wykonywać piękne zdjęcia, nie będzie chciał mieć czegoś takiego na półce w domu. Zamiast tego lepiej wybrać się do studia fotograficznego, które oferuje także albumy albo poszukać na stronach internetowych poświęconych fotografii.  

Książka “Historia fotografii cyfrowej”

Jeśli kupujesz prezent miłośnikowi fotografii możesz być pewien, że wszystko już o niej wie, a jeśli nie, to zapewne nic go ta wiedza nie interesuje. Zdecyduj się lepiej na specjalistyczny podręcznik skupiający się na jednym temacie, na przykład aktach czy portretach.

Idealny prezent?

Najlepiej spróbuj dowiedzieć się – bezpośrednio lub podstępem, co osoba, której chcesz zakupić prezent, potrzebuje lub czego bardzo chce. Fani retro na pewno ucieszą się z nowoczesnego aparatu natychmiastowego typu Instax. Inni będą potrzebować nowego pokrowca, torby na sprzęt czy obiektywu albo statywu.