Ciemna strona polskiej muzyki

Kategorie Muzyka
vader

Każdy miłośnik muzyki w Polsce określa swoje ulubione gatunki głównie jako nurt popu, rocka czy hip-hopu. A co z innymi gatunkami muzycznymi? Rynek jest przepełniony ilością artystów mainstreamowych, natomiast brakuje nam często oryginalnych brzmień, które sprawią, że polubimy nowych twórców. Istnieje jeden gatunek, który sprawia wiele kontrowersji. Przez jednych jest kochany, a drudzy go zaś nienawidzą. Tym gatunkiem jest Black Metal, Thrash oraz Death Metal. Mocne brzmienia mają całkiem spore grono odbiorców w kraju nad Wisłą.

 

Kariera zespołu w Polsce

Zespół został założony w 1983 roku przez Piotra Wiwczarkę oraz Zbigniewa Wróblewskiego w Olsztynie. Muzycy nie kryją się z faktem, że nazwa zespołu pochodzi od imienia fikcyjnej postaci – lorda Darth Vadera, bohatera sagi o Gwiezdnych Wojnach. Na początku swojej działalności zespół grał głównie muzykę z gatunku heavy metal, jednak już po roku koncertowania muzycy zainspirowani twórczością Slayera zaczęli nakierowywać swoją działalność ku znacznie mocniejszym brzmieniom. W roku 1992 doszło do całkowitej zmiany członków zespołu. Wydano nowy album w szwedzkim studiu muzycznym co przyczyniło się do wzrostu popularności, ale przede wszystkim zapoczątkowania kariery zagranicznej. Dzisiaj zespół jest znany na całym świecie przez fanów metalu i ostrzejszej muzyki. Wszystkie albumy sprzedały się dotychczas w nakładzie ponad pół miliona płyt muzycznych na całym świecie.

vader

Nagrody i wyróżnienia

Zespół jest laureatem wielu nagród w świecie metalu i nie tylko. 11 albumów muzycznych sprawiło, że to Vader jest dzisiaj jednym z najpopularniejszych zespołów metalowych w Polsce i na świecie. Corocznie grywa koncerty na wielu festiwalach w kraju i zagranicą. Wszystko to miało także wpływ na wyróżnienia jakie grupa zbierała przez lata swojej twórczości. Wszystko rozpoczęło się od plebiscytu magazynu Thrash’em All. Od 1992 roku zespół zebrał 10 statuetek w wielu kategoriach. Vader był także doceniany przez takie magazyny i organizacje jak: Metal Hammer, Metal Storm Awards, Teraz Rock, Rockmetal.pl. Co ciekawe zespół był siedmiokrotnie nominowany do Fryderyków, tylko raz odbierając główną statuetkę.

 

 

Płyty winylowe – sklep muzyczny online

Zespół Vader posiada wiele albumów oraz płyt muzycznych, które okazały się wielkim sukcesem w kraju i zagranicą. CD-DVD-VINYL oferuje płyty CD, DVD i winylowe. Sklep muzyczny online posiada jedną z największych kolekcji płyt muzycznych z całego świata.